Just nu på Udden


Hösten har hittills varit ovanligt varm men på Udden är vi redo för vintern. Alla sommargrejer är instuvade i boden, Husse har dragit upp båten och sett till att vi fått vedpåfyllning.

I vedlidret står en ny huggkubbe och pallen som stod nedanför vattenröret vid pumphuset har bytts ut. Den förra ramlade i bitar vid det här laget.

Än så länge lyser fibblans små gula solar på en del ställen och alla sommarblommor har ännu inte gett upp. Höstastrarna står i full blom som dom brukar så här års, men i övrigt håller naturen på att gå i vinter­ide.

De flesta träd och buskar har tappat sina löv och dagarna blir allt kortare. Men den 21.12 vänder det igen. Dit är det faktiskt bara en månad och 13 dagar! 😊