Igår kväll kom Mia in med ett för mig helt obekant jaktbyte. Vid första anblicken trodde jag det var en lämmel, men teckningen stämmer ju inte och i Åbolands skärgård har vi väl ändå inga såna?
Längst fram var ryggen grå, i övrigt var kroppen ljusbrun och vit. Nån som kan upplysa mig om vilket djur det rör sig om?
Har funderat men aldrig sett något ditåt. Märkligt djur ???? Mufsen tittade också och funderade om det kunde vara en vanlig mus som haft fel i färgsättningen ???? Kanske om man fick ut bilden på fb om någon där skulle veta ??? Ha en bra söndag 🙂
GillaGilla
Jo, det är förstås tänkbart att det kan vara en muterad mus. Tack för engagemanget. 🙂
GillaGilla
God afton, det finns möss i bur också som har de där färgkombinationerna. Jag googlade 😉 Ha det gott
GillaGilla
Den rådande teorin f n är att det var en förrymd dvärghamster. Dock har ingen i byn några hamstrar vad jag vet så det är fortfarande en gåta.
GillaGillad av 1 person