13.11 – Kurser, kaffe och storkap


Jag har knåpat i hop kursförslag och prövat espresso till havs. Mia har gjort ett storkap.

Vårens kursprogam
I stort sett hela eftermiddagen igår gick åt till att pussla i hop kurser, kursorter och ‑datum. Jag mej­lade förslaget till chefen, men har redan ändrat i det så hon får en reviderad utgåva i morgon. Del­ta­gar­na i Hitis hade vissa önskemål som jag ville tillgodose.

Hitis-gruppen vill gärna ha en lokal ”Lär datorn lyda”-kurs nästa år. Idag kom vi överens om att den kan starta i februari och gå tisdagar som hittills. Det känns gott att ha fått förnyat förtroende. 🙂

Espresso till havs
Idag var det alltså dags för havsutflykt med Aura igen. Jag kom i håg att ta med mig lektyr och knal­lade raka spåret upp till passagerarsalongen så snart jag hade parkerat Silverpilen.

Till min stora överraskning kunde man få espresso i kaffe­auto­maten så den ville jag gärna pröva. Klart drickbar, om än inte lika god som nybryggd från en espressomaskin. Den stora muggen inne­höll tre små klunkar, men det är ju inte mängden som gör det.

Det kändes lite ”utomlands” att sitta där i efter­mid­dags­solen och se kobbar och skär glida förbi medan jag smuttade på espresson och bläddrade i min tidning. Den knappa halvtimmen gick rekordfort.

Storkap
Mia började gårdagen med att fånga en jättemaffig sork. Som vanligt skulle den visas upp och beund­ras av matte.

Först trodde jag nästan det var en bisamråtta när jag såg det imponerande garni­tyret, men nos och svans stämde inte. Det är nog den största sork jag sett hittills.

2 tankar om “13.11 – Kurser, kaffe och storkap

  1. Jag sku nog visa fotot till Mats Cygnel och fråga vilken sork det kunde handla om. Jag fattar inte. Det måste dock vara en bisamråtta. Svansen stämmer inte, säger du. Hurslags är då svansen? Och hela djuret, vilken storlek?

    Gilla

Kommentarer är stängda.