26.11 – Storartat


Jag har fått gratis skönhetsvård och motion, köket är mörklagt, diskbänken är tom och kvälls­pro­gram­met är givet. Mia gillar nya gardinerna.

Gratis skönhetsvård och motion
På förmiddagen letade jag rätt på nya linnegardinerna till köket. När jag hade tagit upp dom ur för­pack­ningen insåg jag att jag var tvungen att försöka få dom släta innan jag kunde hänga upp dom.

Enda sättet att få vecken att försvinna var att pressa dom. Dess­utom hade jag full ånga på stryk­järnet. Det var där skönhetsvården kom in. Ång­bad ska ju vara nyttigt för hyn har jag hört/läst så jag antar att jag är len som en persika i ansiktet efter en timmes ångbehandling. 😉

Motion fick jag i samband med att jag hängde gardiner och tvätt och städade. Av nån konstig an­ledning fick jag för mig att jag skulle vara huslig idag.

Mörkt i köket
Att byta från ljusa sommarkappor till mörka sidogardiner gjorde markant skillnad. Trots att solen sken blev det mörkt i köket. Men jag ångrar mig inte. På så sätt syns inte heller mörkret lika mycket.

Tom diskbänk
Då klockan slog fyra var allt klart utom disken. Eftersom magen skrek efter påfyllning tog jag en mat­paus först. Dagens rätt bestod av uppvärmd fisksoppa som intogs på stående fot direkt ur kastrullen.

Sen tog jag i tu med disken. Tydligen har jag lagat mer mat än vanligt på sistone – jag diskade två ugnsformar och fem kastruller inklusive den jag värmde soppan i.

Givet kvällsprogram
Så småningom ska jag göra Mia sällskap ”i södra salongen” och kommer antagligen att somna framför TVn som vanligt. Det har varit kutym hela veckan. Jag kanske behöver öka C- och D-vitaminintaget?

Mysiga gardiner
Den här gången fick jag ha strykbrädan för mig själv, men Mia parkerade sig på köksbordet så hon kunde hålla uppsikt över mina förehavanden. Under tiden jag pressade den nästsista gardinen bytte hon plats och la sig på den som återstod.

5 tankar om “26.11 – Storartat

  1. Help me! Har du fotat mitt fönster???? När var du här? FIck du kaffe? Jag tror jag har blivit dement!!! 😉

    Gilla

Kommentarer är stängda.