Att bo på fel ställe


Ända sen i somras har vi haft stora problem med utdelningen av öns lokaltidning, Annonsbladet. Det är numera den enda tidningen vi prenumererar på och utkommer på torsdagar i vanliga fall.

I somras hade vi morgonutdelning som sköts av ett företag, men eftersom den inte fungerade, ändrade vi till utdelning med posten. Efter cirka en månad slutade den också fungera trots ett flertal kontakter med kundtjänsten. På tidningen har man också försökt hjälpa oss, dock utan resultat.

I dag ringde en hjälpsam dam från tidningen och upplyste om följande:
1. Den tidiga utdelningen anser att vi inte har postlådan på rätt plats, det vill säga i samma rad längs vägen som våra grannar.

2. Posten har lämnat beskedet att tidningar inte delas ut i det här området.

När det gäller punkt ett kan jag bara konstatera att vår postlåda har suttit på vedlidersväggen så länge jag kan minnas eller rättare sagt sedan hembärningen började.

Vilket område posten hänvisar till vet jag inte … All post läggs i lådan som den ska, men antagligen är det ett speciellt postbud som delar ut tidningar och då bor vi alltså på ”i fel område”.

Slutsats:
Vi tänker varken flytta postlådan eller byta adress till ett område som postens tid­nings­ut­del­ning betjänar. I stället kom jag överens med damen på tidningen om att övergå till en digital prenumeration. Det var ett motvilligt beslut, men är av allt att döma enda lösningen.

Lustigt nog hittade jag dagens Annonsblad i postlådan. Förklara det den som kan.

Kommentera här!

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.