2010 köpte jag och planterade en hortensia. Den blommade med rosa blommor i fyra år, sen bidde det inga fler till min stora sorg. Troligen beroende på torka och/eller bristande skötsel.
Glädjen och förvåningen var desto större när jag upptäckte knoppar för ett tag sen. Efter elva år blommar den igen!
Fast nu är blommorna blå. Jorden har tydligen blivit surare med åren. Läste att man kunde återfå den rosa färgen med lämplig gödsling, men jag har inget emot den blå nyansen, så den får fortsätta så här.

Är det inte så att blommor återgår till ursprungfärgen? Så har mina hängpetunior gjort efter flera omsättningar från samma fröer. Inte jag som gjort men väl min systerdotter som håller mig med blommor på balkongen. Förra året röda och rosa och i år nästan vita. Obefintliga ränder på några av dem. Men… de pryder de också. 🙂
Men blå hortensia är såååå vackra!!!
GillaGillad av 1 person
Ja, så sägs det. Jag har bara läst om färgförsändringen på grund av jordens surhetsgrad, men möjligen är originalfärgen blå ?
GillaGillad av 1 person