Vid senaste besöket på cancerpolikliniken ledde min beskrivning av hälsotillståndet till att jag fick en remiss till magnetröntgen av hjärnan. I dag företogs den.
”Vid magnetröntgen av hjärnan placeras en enhet runt huvudet. Magnetröntgen av hjärnan gör man för att utesluta eventuella sjukdomar som multipel skleros (MS), tumörer, stroke (hjärnblödning), hjärninflammation och även förändring vid tidigt stadium av alzheimers sjukdom.” Källa: magnetlabbet.se
Jag hade redan hunnit glömma vilket förskräckligt oväsen apparaten förde. Öronpropparna gjorde ingen verkan och det överröstade utan problem musiken jag lyssnade på i hörlurarna.
Att ligga stilla i en dryg halvtimme är ju inte svårt kan tyckas. Men när man måste göra det, kliar det plötsligt i ögat, armarna domnar och hostreflexen gör sig påmind.
Det verkar som om jag har mycket tomrum i hjärnan … Kontrastmedlet tog slut efter lite mer än halva tiden. 😀
Efter påfyllningen kände jag att ansiktet blev varmt. Tydligen vanligt skriver terveyskylä.fi: ”Ett kontrastmedel som getts via en ven kan orsaka en kortvarig känsla av värme och metallsmak i munnen.” Lyckligtvis slapp jag metallsmaken.
Och under 24 timmar ska jag dricka 2-3 l vatten för att bli av med medlet står det vidare. Om jag följer rådet får jag räkna med många kisspauser i natt misstänker jag.
Om två veckor får jag reda på resultatet. Förhoppningsvis är det helt normalt.