Efter bröstcanceroperationen i fjol rekommenderades Anastrozol som jag snällt har stoppat i mig i ca ett år. Läkemedlet klassas tydligen också som steroid och används av kroppsbyggare har jag upptäckt. Minskad östrogenmängd innebär väl mera testosteron förstår jag.
”Anastrozol Sandoz innehåller en substans som kallas anastrozol. Det tillhör en läkemedelsgrupp som kallas ”aromatashämmare”. Anastrozol Sandoz används för att behandla bröstcancer hos kvinnor som har passerat klimakteriet.
Anastrozol Sandoz verkar genom att minska mängden av ett hormon som kallas östrogen och som bildas i kroppen. Det gör det genom att blockera en naturlig substans (ett enzym) i kroppen som kallas ”aromatas””. Källa: fass.se
Alla(?) läkemedel har biverkningar. Dess värre kan jag pricka av sju av nio av de vanligaste. ☹
Mycket vanliga biverkningar (kan förekomma hos fler än 1 av 10 användare)
