Nu är det så där igen … Ingenting känns roligt längre. Mina intressen har torkat in ett efter ett. När jag flyttade tillbaka till Finland var jag eld och lågor när det gällde att odla egna grödor. Efter några år var jag färdig med det.
Jag gick också med i öns fotoklubb, deltog i ett par utställningar och lät trycka min foton till vykort som jag sålde i några år. Sen var det slut med det.
Ett tag var jag så intresserad av vattenorganismer att jag investerade i ett stereomikroskop, men det är numera orört sen många år tillbaka. Om jag hittar en köpare säljer jag det gärna.
Fotografering, som ända sen jag köpte min första digitalkamera 2008 har varit en stor hobby, har också klingat av. 53.843 bilder har det hunnit bli under årens lopp.
Skrivande har parallellt med fotograferingen roat mig i många år. Men det är heller inte roligt längre. Mitt uppdrag för lokaltidningen avsa jag mig i fjol. Inte ens bloggen lockar lika ofta som tidigare. Dock deltar jag fortfarande i Skrivlördagsgruppen.
Enda intresset som återstår är läsning. Jag varvar gärna lättläst med fakta. Just nu läser jag en historik över Gulag av Anne Applebaum.
Ett ganska nyväckt intresse är för all del korsord. Ett per dag brukar jag oftast avverka. Övriga nya idéer eller intressen lyser dock med sin frånvaro. Dagarna rinner förbi utan lust eller engagemang.
Men jag ska inte klaga. Jag vaknar än så länge varje dag och kan stiga upp utan hjälp. Att kroppen långsamt förfaller får jag stå ut med.
Du har ju verkligen haft många hobbyn och intressen av oliksa slag. Kanske behöver du ny inspiration? Men var får man det? Kanske kan du få det på olika hemsidor, då behöver man förstås veta vad man letar efter men på t.ex pinterest kan du hamna lite varstans. Jag tycker själv april alltid är en tung månad, sen blir det bättre. Hoppas du får ett uppsving snart!
GillaGillad av 1 person
Hej Mona,
tråkigt att höra att så lite intresserar dej nuförtiden. I sig är det inte så illa om man inte gör så mycket, det finns massor av människor som gör/har gjort mindre än du och! – att göra mindre ofta betyder också att det blir mindre belastande för miljön. Men. Om livet känns tråkigt, utan lust och engagemang, är det värre. Hoppas att du hittar mera lust och engagemang eller(/och) tillfredställelse på annat sätt.
Jag är intresserad av att köpa ditt stereomikroskop. Är det just sånt som i bilden? Har du funderat på priset?
Soliga hälsningar, Satu
GillaGilla
Tack för dina tröstande ord. Låter alldeles utmärkt, jag kontaktar dig via mejl! 🙂
GillaGilla
Jag har börjat teckna och en vän som bloggar lägger pussel. Så något kanske dyker upp lite vårdepression kanske?
GillaGilla
Jag brukar snarare lida av höstdepression, så det kanske handlar om åldersdepression?
GillaGillad av 1 person