Jag har fullgjort min skyldighet, förberett kurs och deltar i en fotoutställning.
Färdigstrulat
Igår – äntligen – lyckades jag skicka företagsdeklarationen. Den vänliga damen på vero.fi som har engagerat sig i ärendet skickade idag följande mejl: ”Hej! Trevligt att höra att ni nu har lyckats skicka deklarationen elektroniskt till oss! Jag beklagar verkligen att ni råkade ut för så många problem med sändandet. Jag fick igår höra att Suomi.fi har fungerat väldigt långsamt ett par dagar och Suomi.fi utreder vad det beror på.”
Kurs i Picasa
I morgon börjar kursen i Picasa i Kimito. Igår fick jag deltagarlistan och trodde inte mina ögon då jag läste den… Bland deltagarna finns alla som gick kursen i höstas!? Det kan betyda två saker – antingen var utbildningen så dålig så dom går om den eller så har dom glömt allt och vill repetera? I morgon får jag svaret.
Eftersom versionen i höstas var engelsk, påpekade jag att jag nu ville ha en svensk version, men det visade sig att Linux-versionen (som används i skolorna) tråkigt nog bara finns på engelska. Sen i höstas har vi dessutom fått en ny Windows-version, vilket innebar redigering och nya utskrifter av materialet jag delar ut till deltagarna.
Möte i fotoklubben
För ett tag sen blev jag tipsad om att det finns en fotoklubb på ön och tog kontakt med damen som bossar över den. Tyvärr hade jag inte möjlighet att delta på förra mötet, men kvällens möte passade in i schemat.
Det blev nästan lite chockartat. Förberedelserna för vårens fotoutställning i Söderlångvik är i full gång. Alla hade redan skickat in 10 bilder – utom jag förstås. Jag vet inte riktigt vad jag hade förväntat mig, men definitivt inte att jag skulle delta i en fotoutställning!
En del av dom inlämnade bilderna som visades under mötet lugnade mig en aning. Få bilder var ”stylade” i Photoshop och både motiv och kvalitet kändes som om mina bästa bilder kanske kan jämföra sig med.
När jag kom hem plockade jag fram alla bilder jag har stjärnmärkt i Picasa och plockade över dom jag är stoltast över i ett nytt album. 76 bilder innehöll det då jag var klar… Jag behövde som sagt 10. Så småningom hade jag bantat ner antalet och har nu mejlat bilderna till ”Hessu” som är klubbens yrkesproffs och administrerar utställningen.
Det känns oerhört spännande att delta. Nu gäller det att börja leta lämpliga ramar som framhäver motiven. Helst skulle jag avstå från ramar, men i det här sammanhanget förstod jag att det hör till. Tänk vad ett kvällsmöte kan ställa till med!
Äntligen, har länge tyckt att dina foton är minst lika bra som vilken proffsfotografs som helst.
Du borde också ha minst 10 extra foton med av Mia eller Snuttan !!!
GillaGilla
Men du är ju för gullig, tack för det!
GillaGilla