25.8 – Väderbus och djurliv


Jag har utsatt mig för vädrets makter, fått tillökning och hämtat ”lillasyster”.

Ombytligt väder
Solsken och lagom vind övertygade mig om att det var lämpligt att tvätta idag. Redan under tiden jag hängde tvätten började hotande moln dyka upp i horisonten men jag lät mig inte bekomma.

När jag var klar gick jag ner till stranden för att ösa båten. Stranden var sig inte lik, algerna har nu intagit den ”en masse”.  Hela vattenytan närmast strandkanten är täckt av en grön sörja. Det enda positiva jag kan säga om den är att den har en vacker grön färg.

På väg upp tillbaka hade ett stort blygrått moln redan börjat skymma solen, men jag bedömde att det inte kunde ge ifrån sig några större regnmängder så jag tog hackan och gick ner i trädgårdslandet för att ta upp potatis. Stekt fläsk med löksås är bäst med potatis till.

Jag hann bara ta upp ett stånd innan dom första regndropparna började falla. Men jag gav mig inte, nu skulle jag ha till ett kok. Inom några sekunder blev dropparna större och kallare, snudd på hagelliknande, strax därefter öste regnet ner. Potatisen blev sköljd efter hand som jag tog upp den. Åskan mullrade också ett par gånger men drog snabbt vidare.

Jag såg ut som en dränkt katt när jag kom in med potatisfatet. Hår och alla kläder var genomblöta baktill, till och med trosorna. Och tvätten blev förstås sköljd på nytt.

Efter byte till torra kläder och några tag med hårtorken var jag återställd. Nu skulle det bli mat. Och oj vad gott det var! Vid det laget tittade solen fram igen så tvätten kunde börja torka på nytt.

Tillökning
Sen början på sommaren har en blomspindel haft sin bostad i mitt rostfria litersmått som har stått upp och nervänt på trappan. För ett bra tag sen tänkte jag ta in det, men upptäckte att spindeln väntade tillökning så det har fått stå kvar.

Med jämna mellanrun har jag kollat läget, idag senast. Men nu fanns det plötsligt två spindlar till där inne! Och blomspindeln hade nedkommit upptäckte jag, det myllrade av pyttesmå spindlar i hennes ”kuvös”.

Dom nyanlända spindlarna hade säkerligen tänkt sig kalasa på både henne och hennes avkomma misstänkte jag, så jag skyndade mig att ta bort dom. Efter att ha följt den blivande mamman under så lång tid känner jag mig väldigt delaktig i hennes familjetillskott och vill förstås beskydda henne och hennes barn så länge jag kan.

Mysigt sällskap
I kväll hämtade jag ”lillasyster”. Mamma ska åka bort ett par dar så jag har turen att få rå om Mia igen. Hon ser ut att känna sig lika hemma här som i sitt riktiga hem. Just nu ligger hon i min famn och spinner. Det gör jag också. 🙂