3.8 – Bland insekter och tvätt

Jag har bevittnat en rovdjursmåltid, fått betryggande besked och strukit kläder i stället för träolja.

Smaskigt
Jag hade just hängt tvätten på tork och råkade stå framför en växt som har blommat ut när jag hörde ett prasslande ljud bakom mig. Då jag vände mig om, såg jag att en guldtrollslända hade slagit till mot ett byte bland blomstjälkarna.

Jag rusade förstås in efter kameran men hade inte behövt göra mig nån brådska, bytet var i storlek med ett bi och tog sin tid att förtära. Ett krasande ljud hördes när käkarna malade sönder insektskroppen som blev allt kortare. Jag kunde se att bytet fortfarande rörde på frambenen medan sländan långsamt decimerade bakdelen.

Sländan lät sig inte bekomma av min närvaro. Den var helt fokuserad på sin måltid även om den måste ha registrerat orosmomentet. När den hade satt i sig hela insekten, prasslade vingarna till mot blomstjälkarna och i ett huj var den borta. En fascinerande upplevelse.

Betryggande besked
Varken jag eller fru grannen behöver oroa oss för att jag ska bli återbetalningsskyldig. Idag ringde jag Skandia Liv och frågade. Damen i andra änden undrade varför jag ställde frågan så jag förklarade anledningen.

Hennes kommentar till brevet med det negativa saldot var att ”det måste ha blivit ett fel” men hon kollade för säkerhets skull med sina kolleger på utbetalningsavdelningen. Dom bekräftade att det fanns pengar på försäkringen och att jag kunde bortse från brevet. Va’?!?

Brevet avsåg ju numren på mina försäkringar, min före detta arbetsgivare var namngiven, etc. Nehe, nåt misstag tror jag inte på. Den enda rimliga förklaringen är att bolagets ”reservkassa” får stå för utbetalningarna.

Frågan är vad jag gör med den fortsatta fondförvaltningen? Skandia vill att jag övertar den, men än så länge har jag inte lämnat mitt medgivande. Om dom nu har schabblat bort pengarna kan dom gott få se till att fixa tillbaka dom.

Strykjärn i stället för pensel
Egentligen borde jag ha plockat fram träoljan och strukit bryggan. Eller målat fönstret i badrummet eller piedestalen eller trävirket på trappan… Men just idag hade jag ingen lust.

När molnen började hopa sig på eftermiddagen var plaggen i perfekt strykskick, fortfarande en aning fuktiga, så jag plockade fram strykjärnet i stället.

Av bara farten blev det mer än det som var nytvättat. När jag var klar hade jag strukit fyra par långbyxor och lika många blusar/toppar. Duktig flicka.