30.1 – Lyx‑ och vardagsliv


Jag har fått frukost på säng, haft besök och ominstallerar W10. Mia har fått en present.

frukostFrukost på säng
Ända sen jag flyttade hem har en liten skylt med texten ”Väntar på frukost på säng” hängt vid in­gången till sovrummet. När jag städade i torsdags ramlade den ner, så jag la den åt sidan. Men hör och häpna, i söndags morse blev jag bönhörd.

Vid 8-snåret vaknade jag av att Husse stod vid sängen med en frukostbricka och sa ”God morgon älskling” så snart jag slog upp ögonen. Visst är det ett giltigt kärleksbevis? ❤

Jag tog för givet att han hade sett texten på skylten, men se det hade han inte alls det. Han ville bara göra mig glad. Och det lyckades han förstås med.

Besök
I eftermiddags hade jag besök av en driftig och idérik dam som jag försökte värva till hembygdsföre­ningens kommande styrelse. Det lyckades tyvärr inte. Möjligen nästa år lät hon förstå.

Det hindrade oss inte från att skissa på en arbetsgrupp som hon åtog sig att leda för en specifik aktivitet. Hon lovade också hjälpa till på annat sätt om det fanns behov, så besöket var ändå givande.

Ominstallerar W10
Vad gör man när Windows Explorer (Utforskaren) slutar fungera? Jag har försökt lösa problemet med ett flertal metoder, men ingen av dom har lyckats så idag fattade jag beslutet att ominstallera Windows 10 på min bärbara dator.

Som bekant är det en lång och tidsödande process. Men nu har jag i alla fall äntligen kommit till installa­tions­fasen så inom en timme ska det väl vara klart hoppas jag.

kattmatMia har fått en present
Förra veckan kom Husse bärande på en stor kartong. Den var laddad med 48(!) påsar kattmat så det är då ingen risk att hon svälter!

Med tanke på hennes matvanor (och en generös matte) är det för övrigt ytterst osannolikt. 😀 Tack igen snälla Husse!

3 tankar om “30.1 – Lyx‑ och vardagsliv

  1. Det hjälpte tydligen att skylten försvann, oavsett om han sett den eller ej 🙂

    Det låter som det är ganska trivsamt att vara Mia hos dig – i alla fall om man är katt!

    Gillad av 1 person

Kommentarer är stängda.